Diety

Pojęcie ‘dieta’ bardzo często kojarzone jest z wyłącznie z dietami odchudzającymi. Słowo to ma jednak dużo szersze znaczenie. Wywodzi się z klasycznego języka greckiego i w dosłownym tłumaczeniu oznacza diaita - styl życia. W praktyce odnosi się do sposobu odżywiania człowieka.

Cytując publikację Jana Gawęckiego „Żywienie Człowieka” można wyróżnić cztery rodzaje diet:

  • dieta zwyczajowa (naturalna) to rozpowszechniony w danej społeczności sposób odżywiania się,
  • dieta alternatywna - to przyjęty świadomie sposób odżywiania się, który ma na celu rezygnację ze stosowania niektórych pokarmów i metod ich przygotowania (np. wegetarianizm, dieta koszerna),
  • dieta lecznicza - to dieta, do której odnosi się medycyna. Żywienie, w którym z przyczyn zdrowotnych zmodyfikowano podaż produktów spożywczych (produkty zalecane, dozwolone i zabronione), konsystencję diety, techniki kulinarne.
  • dieta doświadczalna - to pożywienie specjalnie skomponowane, wykorzystywane w badaniach żywieniowych, które mogą być prowadzone zarówno na zwierzętach jak i ludziach.

Styl odżywiania się człowieka ma kluczowe znaczenie dla jego wyglądu, stanu zdrowia i samopoczucia. Prawidłowo ułożona dieta powinna dostarczać przede wszystkim odpowiedniej ilości kalorii oraz składników odżywczych. Dieta ma charakter indywidualny, choć może opierać się na pewnych wspólnych założeniach. Prawidłowo skomponowana dieta uwzględnia szereg czynników indywidualnych takich jak wiek, płeć, uwarunkowania zdrowotne, preferencje, aktywność fizyczna, etc.

Należy również pamiętać o tym, że dieta to nie tylko sposób odżywiania stosowany celem wyeliminowania jakiegoś problemu, np. nadwagi. Prawidłowo skomponowana dieta pozwoli na maksymalizację osiągnięć sportowych, intelektualnych, poprawę samopoczucia, podniesienie odporności, złagodzenie objawów pewnych stanów fizjologicznych (np. miesiączka u kobiet) – jest zatem narzędziem wykorzystywanym przez ludzi zupełnie zdrowych, aktywnych i ambitnych.

Trenuj-24.pl proponuje - przyjrzyj się swojej diecie. Podejmij wyzwanie! Zasmakuj zdrowia i dobrego samopoczucia!