Plany treningowe

Podejmij wyzwanie!

Podczas treningu w ciele człowieka zachodzi ogromna ilość procesów i reakcji chemicznych odpowiedzialnych za odczucia fizyczne i emocje.

Przykładem takiego związku, wydzielanego w trakcie treningu przez przysadkę mózgową są endorfiny. Hormony te, odpowiedzialne są za wyzwolenie odczucia szczęścia przy jednoczesnym blokowaniu odczuć związanych z bólem. To właśnie za sprawą endorfin następuje uzależnienie się od ćwiczeń fizycznych i pojawiania się tzw. euforii biegacza.

Dużą dawkę szczęścia podczas ćwiczeń fizycznych jak również zdrowy sen i dobry apetyt zapewnia inny hormon wydzielany podczas treningów, serotonina. Serotonina wpływa również na zdolność uczenia się, koncentracji oraz zasoby energii.

Z kolei dopamina jest neuroprzekaźnikiem przyjemności. Badania wykazały, że gdy liczba receptorów dopaminy jest mała, organizm potrzebuje większej ilości tego związku, a co za tym idzie więcej jedzenia, aby osiągnąć pożądany poziom zadowolenia. Dzięki regularnym ćwiczeniom stężenie dopaminy we krwi wzrasta, a tym samym maleje uczucie głodu.

Człowiek naturalnie jest stworzony do aktywności fizycznej. Rozwój cywilizacji doprowadził jednak do tego, że nie mamy możliwości korzystać z ruchu tyle ile powinniśmy.

Niezależnie od tego, czy jesteś początkujący, czy chcesz pokonać kolejne bariery, podejmij wyzwanie! Wyzwól w sobie pokłady energii i dobrego samopoczucia. Zespół Trenuj-24.pl pomoże Ci w tym!

Masz pytania, wątpliwości? Napisz do nas. Zapraszamy do współpracy! 

Inne, ciekawe informacje dotyczące żywienia i aktywności fizycznej znajdziesz w sekcji: Ciekawostki